Wycieczka
do Krosna i Korczyny
„Życie jest jak pudełko czekoladek,
Nigdy nie wiesz co ci się trafi”
Forrest Gump
12 marca ponad dwudziestoosobowa grupa wychowanków naszego internatu wybrała się na wycieczkę do Krosna i Korczyny. Młodzież zwiedziła Muzeum Podkarpackie zwane też Muzeum Lamp Naftowych oraz Fabrykę Czekolady.
W muzeum dziewczęta i chłopcy zapoznali się z historią osadnictwa na terenie Podkarpacia oraz dziejami Królewskiego Miasta Krosna nazywanego „małym Krakowem”. W galerii sztuki nasi wychowankowie obejrzeli pomieszczenia wyposażone w zabytkowe meble z XIX i początku XX w. Dużo uwagi młodzieży przykuła ekspozycja lamp naftowych - jedna z najcenniejszych w Europie i na świecie - niekwestionowana chluba muzeum. Zaprezentowano na niej najpopularniejsze źródła światła - od starożytnych lampek oliwnych przez nowożytne świeczniki i kandelabry, lampy olejne, naftowe, po lampy elektryczne z I połowy XX wieku. Wystawę uzupełniły eksponaty bezpośrednio związane z I. Łukasiewiczem - twórcą lampy naftowej i polskiego przemysłu naftowego. Wisienką na torcie okazały się przepiękne wyroby ze szkła, które zgromadzono w muzeum. Krótki spacer po krośnieńskim Rynku przypieczętował pobyt w tym mieście.
Kolejnym etapem podróży była Pijalnia Czekolady w Korczynie - miejsce niezwykłe pod wieloma względami, przyciągające od wejścia zapachem kakao i prawdziwej czekolady. Wśród atrakcji znalazło się - połączone z degustacją - odgadywanie nut smakowych występujących w czekoladzie, oglądanie zabytkowych maszyn do jej produkcji, tworzenie własnych czekoladowych tabliczek, podziwianie trzymetrowego drzewa kakaowca - jedynego takiego drzewa w Polsce oraz zgłębianie historii kakao i czekolady w kinie 3D. Uważne słuchanie tego, o czym opowiadała pani przewodnik przyniosło efekt. Najlepsi otrzymali upominki.
Kiedy wyjeżdżaliśmy z Rzeszowa dzień zapowiadał się pochmurny. W efekcie deszcz nas ominął, humory dopisywały, a my po dniu pełnym wrażeń rozkoszowaliśmy się smakiem prawdziwej, gorzkiej czekolady.
Organizatorami wycieczki i opiekunami młodzieży byli wychowawcy: Małgorzata Lewicka-Kyc, Tadeusz Nizioł i Jarosław Matuszkiewicz.