Wyjście integracyjne wychowanków Internatu IV LO i ZSP

2023-12-01

Wyjście integracyjne wychowanków Internatu IV LO i Zespołu Szkół Plastycznych połączone ze zwiedzaniem Zamku Lubomirskich w Rzeszowie było udane i pełne atrakcji.

 

Uczestnicy wycieczki pod okiem wychowawców i przewodnika PTTK spacerowali ulicami Rzeszowa, oglądali ciekawe miejsca, słuchali nieznanych historii z dziejów miasta, po czym skierowali swoje kroki w kierunku Zamku Lubomirskich, który obecnie jest siedzibą rzeszowskiego Sądu Okręgowego.

Rzeszowski zamek to obszerna, czteroboczna budowla z dziedzińcem pośrodku i wysoką wieżą bramną od strony zachodniej. Otaczają go kamienne fortyfikacje, a wysokość murów sięga 5 m. Podczas II wojny światowej zamek pełnił funkcję więzienia, w którym przetrzymywano ponad tysiąc jeńców skazanych na śmierć. Więzienie działało do 1981 r. Później, w czasie prac konserwatorskich, przywrócono salę reprezentacyjną i odtworzono dawną kaplicę więzienną.

 

Podczas zwiedzania zamku młodzież zobaczyła jego wnętrza, które zachwyciły ich architekturą. W drodze powrotnej był czas na wspólne rozmowy i nawiązanie bliższych znajomości. Było to udane wyjście integracyjne.