…i wszystko staje się jasne!

2023-12-01

To była niesamowita podróż po świecie nauki. Zaktywizowała nasze zmysły i całe ciało. Pozwoliła zaspokoić ciekawość świata i odnaleźć odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.


29 listopada grupa blisko 30 wychowanków naszego internatu, pod opieką wychowawczyń Aleksandry Pasternak i Małgorzaty Lewickiej-Kyc, wybrała się w podróż po Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” w Jasionce. Do naszej dyspozycji było blisko dwieście interaktywnych eksponatów rozmieszczonych na trzech piętrach budynku PCN „Łukasiewicz”. Sednem ekspozycji był człowiek, otaczająca go przyroda i cywilizacja, w tym lotnictwo i kosmonautyka. Nasi wychowankowie mogli zapoznać się ze zróżnicowaną tematyką naukową. Korzystając z eksponatów aktywowali swoje ręce, wzrok, słuch
i dotyk. Jednym słowem - całe ciało było w ruchu. Niektóre eksponaty umożliwiały wcielenie się w odpowiednie role (np. pilota, mechanika czy kontrolera ruchu). Dzięki takim zabiegom zwiedzający musieli się bardziej zaangażować w interakcję z eksponatem, co przełożyło się na zwiększenie chęci odkrywania i łatwość
w przyswajaniu informacji. Była to prawdziwa frajda.

Na parterze i prezentowanej tam wystawie „Lotnictwo” znalazły się eksponaty poświęcone organizacji lotnisk, zasadom bezpieczeństwa obowiązującym w ruchu lotniczym, komunikacji radiowej, wykrywaniu samolotów przy pomocy radarów oraz mobilności ludzi na świecie. Całość tematycznie powiązano z makroobszarem „Nasza cywilizacja” oraz inteligentnymi specjalizacjami regionu - lotnictwem i kosmonautyką. Wystawa była opowieścią o dążeniu ludzkości do podboju przestworzy.

Na pierwszym piętrze usytuowano wystawę „Przyroda” – skomponowaną jako zestaw stanowisk interaktywnych tworzących spójną opowieść o świecie w różnorodnej skali. Zwiedzający mogli zapoznać się z działaniem elektrowni wodnych, prądowych, pływowych, maszyny parowej i działaniem turbin. Poznali alternatywne źródła energii i wykorzystanie energii słonecznej. Zamknięciem ekspozycji była strefa EKO stanowiąca podsumowanie wystawy i jednocześnie roztaczająca wizję przyszłości, w której zaprezentowano w interaktywnej formie zachowania proekologiczne (m.in. oszczędzanie wody i segregację śmieci).

Drugie piętro poświęcono wystawie „Żyję” skupionej wokół człowieka i jego zmysłów. Ekspozycja pozwalała zwiedzającym dogłębnie poznać mechanizmy i procesy funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz zjawiska fizyczne, chemiczne i biologiczne, które mają na niego wpływ.

Można śmiało powiedzieć, że podróż po Podkarpackim Centrum Nauki to wspaniała przygoda dająca tyle możliwości, ile podpowie wyobraźnia i niezaspokojona ciekawość odkrywcy.